Wiosna

w domu i mieszkaniu.

Po uporządkowaniu balkonów, ogrodu i podwórka, wyczyszczeniu rynien czas na dom i mieszkanie wewnątrz. Zaczynamy od prac najbardziej wymagających.

Okna.

Przez okna wpada światło słoneczne – czyste okna pozwolą wiosennym promieniom słońca zajrzeć do naszego domu czy mieszkania i obdarują nas nową energią do działania. Czyste okna, świeże, wyprane zasłony oraz firany poprawiają samopoczucie i możemy poczuć dodatkowa dawkę energii do działania. Warto również sprawdzić czy są właściwe wyregulowane. Regulację okien każdorazowo należy przeprowadzać zanim nadejdzie upalne lato i mroźna zima. Wynika to z faktu, że materiały z których wykonane są okna, mogą ulegać nieznacznemu odkształceniu pod wpływem działania temperatur powodując np. tarcie. Właściwie wyregulowane okna pozwalają na zachowanie nie tylko odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, ale i mają wpływ na poprawnie działającą wentylację.

Odkurzanie.

Następne są dywany, które po zimie są źródłem kurzu i idealnym miejscem do rozwoju roztoczy – należy je solidnie wytrzepać lub wyprać. Konieczne jest zadbanie o dokładne odkurzanie całego domu i mieszkania.  Nie wolno zapominać o wietrzeniu pościeli, a w razie potrzeby wypraniu kołder i poduszek. I choć są to czynności, które powinny być wykonywane regularnie często są robione w pośpiechu dlatego warto wykorzystać wiosenne porządkowanie na solidne odkurzanie.

Wentylacja i klimatyzacja.

Przygotowania na nadejście wiosny nie powinny się ograniczać wyłącznie do typowych czynności porządkowych, należy w szczególności pamiętać o urządzeniach, które pozwalają na komfortowy pobyt. Wskazane jest, aby po sezonie grzewczym sprawdzić jak wygląda wentylacja w naszych domach i mieszkaniach. W domu w wentylacją mechaniczną planujemy przegląd rekuperatora, wymieniamy filtry, wilgotna ściereczką delikatnie wycieramy anemostaty. W przypadku wentylacji grawitacyjnej szczególną uwagę kierujemy na drożność i czystość kratek oraz nawietrzaków okiennych. Czyste elementy wentylacji zapewnią dostęp do świeżego powietrza. Posiadacze klimatyzatorów również powinni zaplanować przegląd urządzeń. Autoryzowany serwis przygotuje klimatyzację na wiosenne i letnie bardzo ciepłe dni.

Prządek w szafach. Stare sprzęty.

Warto wykorzystać czas wiosennych porządków na uporządkowanie swoich szaf, wówczas często odkrywamy ile rzeczy jest zbędnych, bo są już niepasujące do naszego stylu, są w niewłaściwym rozmiarze czy kolorze. To samo dotyczy sprzętów czy akcesoriów. Zbędne rzeczy można oddać innym, przerobić albo po prostu sprzedać. Zniszczone, zepsute i nienadające się do naprawy sprzęty po prostu wyrzucamy.

Dekoracje.

W każdym domu i mieszkaniu to dekoracje decydują o jego przytulności i przyjemności przebywania w nich. Jeśli budżet nam na to pozwala możemy zakupić całkiem nowe elementy dekoracyjne np. poduszki, zasłony, fotel. Jeśli wybierzemy wersję ekonomiczną możemy np. zamienić się ze znajomymi dekoracjami, albo zmienić kolor np. malując doniczki na wesołe radosne kolory. Żywe kwiaty są nieodłącznym elementem wystroju domów i mieszkań, bez względu czy są doniczkowe czy cięte wprawiają w pozytywny nastrój i wpływają na samopoczucie domowników, dlatego warto otaczać się żywymi roślinami.

A jeśli poszukujesz inspiracji, fachowych porad, dekoracji koniecznie wybierz się do Bielska – Białej na 59 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Strefy Dobrych Wnętrz „TWÓJ DOM 2022” na które serdecznie zapraszamy w dniach 11 do 13 marca 2022. Szczegóły niebawem!