Wiosna coraz bliżej,

a jak wiosna to czas na porządki

Są takie pory roku na, które czekamy z utęsknieniem, wiosna i lato. Coraz cieplejsze dni to idealny czas na przygotowanie swojego domu i ogrodu na nadejście wiosny.  Sprawdź co warto zrobić i jakie prace wykonać, aby powitać wiosnę w dobrym nastroju i dużą dawką energii. Dziś zachęcamy do zapoznania się z poradami dotyczącymi prac na zewnątrz domu i w ogrodzie.

Rynny i dach.

Zaczniemy od prac, które zajmują najwięcej czasu. Po zimie należy sprawdzić drożność rynien do których późną jesienią i zimą dostawały się zeschnięte liście, igliwie, szyszki, drobne gałązki i patyczki oraz kurz. Jest to bardzo ważna czynność , choć nie jest najprostsza. W następnej kolejności należy ocenić stan dachu, bo zima i ostatnio dokuczliwe silne wiatry mogły negatywnie wpłynąć na jego stan. Należy sprawdzić przede wszystkim wszelkie łączenia oraz zakamarki przy kominie. Pozwoli to uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości, kontrolę można przeprowadzić samemu lub z pomocą specjalisty.

Ogród po zimie.

Po oczyszczeniu rynien i sprawdzenia stanu dachu możemy przystąpić do porządkowania ogrodu. Piękny ogród wymaga nieco nakładu pracy, ale porządki zrobione wiosną widać przez bardzo długi czas.

Warto zacząć od zgrabienia liści i igieł, przycięcia i usunięcia starych pędów oraz gałęzi. Szybsze usunięcie liści i igieł zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia chorób na roślinach. Następnie usuwamy chwasty oraz inne niepotrzebne rośliny – jest to o tyle istotne, że później nowo nasadzone kwiaty i krzewy będą mogły swobodnie czerpać składniki odżywcze, szybciej się zazielenią oraz będą bujniej rosnąć. Warto zrobić to teraz – przy delikatnych wiosennych promieniach słońca, gdy praca jest przyjemniejsza niż w upalne popołudnie. Zadbane i przygotowane rabatki będą czekać na właściwy moment do obsadzenia ich nowymi roślinami.

Posiadacze balkonów i tarasów mają zdecydowanie mniejszy zakres prac, gdyż już jesienią kwiaty i krzewy ozdobne były uprzątnięte. Pozostaje posprzątać powierzchnię z liści, igiełek, kurzu, pajęczyn.

Trawnik.

Zaczynamy od wygrabienia, aby usunąć stare suche źdźbła oraz szczątki roślin, które mogą być siedliskiem chorób i szkodników. Poddajemy wałowaniu i wertykulacji w razie potrzeby. Wertykulację wykonujemy wyłącznie na trawnikach, które mają już co najmniej 2 lata i zebrała się na nich warstwa suchego filcu. Trawnikom młodszym, które nie są jeszcze dobrze zakorzenione, zabieg ten może zaszkodzić. Odstępujemy od czynności, jeśli konieczne było wałowanie darni poodrywanej od podłoża. W takiej sytuacji wertykulacja mogłaby nadmiernie uszkodzić trawnik i zniweczyć efekty wałowania. Nawożenie należy wykonać po zauważeniu pierwszych wzrostów trawy.

Elementy drewniane, meble ogrodowe, donice.

Kolejną czynnością będzie umycie i zaimpregnowanie elementów drewnianych w naszych ogrodach, umycie donic oraz jeśli jest konieczne – odmalowanie ich. Tarasy oraz pergole należy dokładnie wyszorować i zaimpregnować tak jak meble ogrodowe. W razie potrzeby naprawiamy ubytki. Raz na kilka lat warto zadbać o ogrodzenie i również poddać je zabiegom konserwującym. Balustrady i osłony balkonowe również wymagają okresowego odświeżenia i konserwacji.

Planowanie.

Tak generalne porządku zajmują trochę czasu, ale warto je zaplanować i wykonywać skrupulatnie oraz sumiennie. Im dłużej będziemy odkładać wykonanie prac porządkowych tym więcej czasu zajmie nam doprowadzenie ogrodu do takiego stanu jaki chcielibyśmy widzieć. Warto zachęcić domowników do wspólnego wykonywania porządkowania ogrodu – praca przebiegnie sprawnie, a efekty będzie widać przez długie tygodnie.

W następnym artykule podpowiemy jak zabrać się do porządków wiosennych w domu i mieszkaniu.