Rekuperacja

to nie klimatyzacja

Rekuperacja to wentylacja powietrza oparta na zbilansowanym systemie nawiewno-wyciągowym. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana zapewni stały dostęp do czystego powietrza. Dzięki ciągłej pracy rekuperatora zużyte powietrze, w którym  poziom dwutlenku węgla jest wysoki, jest usuwane z budynku, a nawiewane świeże. Właściwe ustawienia pozwolą na nieznaczne obniżenie temperatury nawiewanego powietrza w ciepłe dni. Rekuperator jednak nie zastąpi klimatyzacji, która jest zdecydowanie efektywniejsza pod względem zapewnienia temperatur komfortowych latem daje chłód, jesienią i zimą dogrzeje.

Wentylacja mechaniczna dzięki wymuszonemu ruchowi powietrza zapewnienia komfort przebywania w pomieszczeniach.  Stale filtrowane powietrze jest pozbawione CO2, większości zanieczyszczeń, a przy zastosowaniu odpowiednich filtrów także alergenów (np. pyłki roślin). Posiadając rekuperację nie musimy otwierać okien, aby przewietrzyć dom lub mieszkanie. To nam pozwala uniknąć obecności niechcianych gości w postaci dokuczliwych  much, komarów i innych owadów.

Rekuperacja nie jest klimatyzacją, mimo że rekuperator jest wyposażony w wymiennik ciepła, który dzięki swojej specjalnej budowie pozwala na wymianę energii między strumieniami powietrza nawiewanym i wywiewanym. Sposób działania wymiennika w rekuperatorze polega na wymianie (konwekcji) w sposób bezkontaktowy, co oznacza, że energia z powietrza, które znajduje się w wymienniku nie miesza się ze sobą, ale wzajemnie oddziałuje wobec siebie.

Powietrze chłodniejsze jest ogrzane przez powietrze ciepłe, co w sezonie zimowym jest szczególnie pożądane, kiedy to ciepłe zużyte powietrze w wymienniku oddaje swoją energię (czyli przysłowiowe „ciepło”) powietrzu nawiewanemu. W efekcie do pomieszczeń nawiewane jest powietrze w temperaturze o wiele bardziej komfortowej niż powietrze bezpośrednio pobierane na czerpni.

Aby w upalne dni nadal utrzymać komfortowe temperatury należy nie tylko odpowiednio ustawić wydajność pracy rekuperatora, zaprogramować właściwie bypass, ale należy przede wszystkim ograniczyć emisję ciepła do budynku. Ograniczenie emisji cieplnej do wnętrza budynku możemy zrealizować m.in. poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych, stosowanie rolet zewnętrznych szczególnie w oknach dachowych lub po prostu zasłonięcie okien – plama słoneczna na podłodze w upalny dzień może mieć temperaturę nawet kilkudziesięciu stopni, zamknięciu drzwi i okien w ciągu dnia, a otwieranie ich dopiero wieczorem gdy temperatura spadnie oraz ustawieniu rekuperacji na niski bieg.

Nie ma żadnych wątpliwości że komfort w dom zapewniają nam trzy systemy:

  • ogrzewanie jesienią i zimą,
  • klimatyzacja wiosną i latem
  • rekuperacja codziennie przez wszystkie dni w roku!

Warto zaplanować montaż każdego z systemów w taki sposób, aby wzajemnie się uzupełniały, były nie tylko komfortowe, ekonomiczne, wydajne,  ale i ekologiczne.