KLIMATYZACJA

GDY ROBI SIĘ ZA GORĄCO

Kiedy rozważamy zakup klimatyzacji? Odpowiedz jest bardzo prosta – gdy robi się za ciepło. Wybór właściwej jednostki najlepiej pozostawić specjalistom, który zaproponują urządzenia dopasowane do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych, jednak wbrew pozorom montaż instalacji klimatyzacji nie musi być drogi.

Na rynku mamy różne rodzaje klimatyzatorów:

  • przenośne – najtańsze urządzenia których zaletą jest niska cena a zasadniczą wadą wysoka emisja hałasu w pomieszczeniu i mała wydajność chłodnicza;
  • stacjonarne, które montowane są w przegrodzie budynku (oknie lub ścianie), nie wyglądają one jednak estetycznie i zdecydowana część hałasu, który powodują wentylatory zostaje przeniesiona do wnętrza budynku;
  • urządzenia typu split i multi-spilt, to jedne z najpopularniejszych rozwiązań ze względu na swoją wysoką efektywność. Splity to urządzenia pozwalające regulować temperaturę w jednym wybranym pomieszczeniu. Składają się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej. Multi- splity posiadają jedną jednostkę zewnętrzną i kilka wewnętrznych dzięki temu możemy regulować temperaturę powietrza w wybranych pomieszczeniach. Hałas, który powodują wentylatory jest na zewnątrz budynku, dlatego nie jest on tak odczuwalny jak w przypadku jednostki stacjonarnej lub przenośnej.

Posiadając klimatyzację pełną czyli pozwalającą nie tylko na chłodzenie, ale i ogrzewanie, regulację wilgotności oraz osuszanie możemy stworzyć komfortowe warunki w naszych domach, mieszkaniach lub innych budynkach. Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia, które wyposażone są w dodatkowy filtr. W zależności od zastosowanego filtra może to być filtr z cząsteczkami srebra działający bakterio- i grzybobójczo, węglowy zatrzymujący szkodliwe gazy np. węglowodory, typowy filtr antybakteryjny, filtr zapachowy (aromatyczny) lub filtr wielowarstwowy będący połączeniem np. filtra węglowego z aromatycznym.

Serwisowanie klimatyzacji jest konieczne do jej prawidłowego działania. Brudne klimatyzatory mogą zrobić więcej szkody niż pożytku. Poza istotną kwestią szkodliwości dla zdrowia, która wynika z faktu, że w powietrzu są zanieczyszczenia, które osiadły wcześniej na filtrze brudne urządzenia pobiera więcej mocy, aby uzyskać swoją efektywność. Zamiast komfortu czekają nas wysokie rachunki za prąd. Serwisant, który sprawnie zajmie się przeglądem klimatyzacji sprawdzi prace wentylatorów, dokona jej dezynfekcji, wyczyści agregat skraplacza. W rezultacie zapewni nam czyste, zdrowe powietrze. Serwis najlepiej przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu letniego, czyli okresu wzmożonej pracy klimatyzatora.