Jak wybrać

rekuperator?

Na rynku mamy wielu producentów central wentylacyjnych, a tym samym szeroką gamę urządzeń. Każdy z producentów zachwala swój produkt, aby zachęcić do jego zakupu. Zanim zdecydujemy się na zakup warto zadać sobie pytanie czego oczekujemy od urządzenia, czy te wszystkie funkcje, które są wymienione w karcie produktu lub katalogu są faktycznie przydatne? czy te dodatkowe opcje są potrzebne? Czy może jednak jest to zbędny „bajer”?

Rekuperator to serce wentylacji mechanicznej, dzięki jego pracy w pomieszczeniach powietrze jest stale nawiewane i wyciągane, aby zapewnić komfort przebywania. Wybierając rekuperator należy wziąć pod uwagę kilka czynników, dzięki którym instalacja wentylacji mechaniczne z odzyskiem ciepła będzie: wydajna, energooszczędna, łatwa i tania w obsłudze, bezawaryjna. Wobec tego czym należy cię kierować? W kilku krokach podpowiemy na co należy zwracać uwagę podczas wyboru urządzenia.

Wydajność rekuperatora – spręż. To parametry, które wskazują moc urządzenia. Wybierając rekuperator należy kierować się tym, aby urządzenie w górnej granicy swojej mocy było w stanie, bez większych trudności, zagwarantować wymianę powietrza w budynku, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz projektem wentylacji w domu. Wydajność rekuperatora określa się w m3/h

Sprawność rekuperatora – czyli odzysk ciepła. Odzysk zależny jest od rodzaju wymiennika. Wymienniki, które są stosowane w rekuperatorach to m.in. krzyżowe, przeciwprądowe, obrotowe. Najwyższą sprawność w odzysku ciepła osiągają wymienniki przeciwprądowe, gdyż ich sprawność osiąga około 94% (np.: Thessla Green Air Pack 4 do 92%, AerisNEXT 350 do 94%). W praktyce oznacza to, że im wyższy odzysk ciepła tym wyższa klasa rekuperatora, inwestując w rekuperator o wysokiej sprawności wymiennika mamy szansę na realne i wyższe oszczędności na ogrzewaniu.

By-pass. Sposób działania bypassu polega na tym, że kontrolowany jest sposób przepływu powietrza – tzn. przefiltrowany strumień powietrza kierowany jest na wymiennik lub z jego ominięciem. Jest to bardzo korzystny zabieg szczególnie podczas letnich nocy, gdy chcemy pozbyć się zbyt ciepłego powietrza i mieć dostarczone chłodniejsze z zewnątrz. Wtedy nawiewane powietrze omija wymiennik i do wnętrza budynku dostarczane jest powietrze o temperaturze zbliżonej do temperatury na zewnątrz. Zima natomiast bypass kieruje strumień świeżego powietrza na wymiennik, aby zostało ono wstępnie ogrzane. Nowoczesne rekuperatory są wyposażone w automatyczny bypass, który pracuje stale, a dzięki zaprogramowaniu na urządzeniu tzw. temperatury komfortu, rekuperator sam dopasowuje parametry pracy by-passu – użytkownik nie musi pamiętać o zmianie ustawień. Bypass nie chłodzi powietrza, pozwala jednak utrzymywać komfortowe temperatury.

Wentylatory. Są bardzo ważnym elementem rekuperatora ponieważ pracują przez cała dobę każdego dnia. Ich budowa powinna być solidna i trwała. Powinny być energooszczędne i ciche ze względu na stałą pracę. W porównaniu do wentylatorów zasilanych prądem zmiennym  wentylatory zasilane prądem stałym charakteryzują się większą trwałością, cichszą pracą oraz energooszczędnością.

System przeciwzamrożeniowy. To system chroniący rekuperator przed zaszronieniem w czasie gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niska. Nowoczesne rekuperatory posiadają wbudowaną nagrzewnicę, która ogrzewa nawiewane powietrze do takiej temperatury, aby chronić wymiennik przed zamarzaniem (szronieniem). Stosowane nagrzewnice są energooszczędne, a ich praca nie jest stała lecz impulsowa, tzn. że nagrzewnica działa tylko wtedy gdy jest taka potrzeba i z mocą, która jest potrzebna do ogrzania powietrza dostarczanego do wymiennika czyli wg potrzeb.

Sterowanie. Wygodny i dopasowany do użytkownika system sterujący to bardzo istotny aspekt. Programowanie powinno być tak dobrane, aby rekuperator nie potrzebował codziennej obsługi ze strony użytkownika. Korzystne jest tutaj posiadanie funkcji sterowania tygodniowego, wówczas można zaprogramować urządzenie  wg własnych preferencji np. aby podczas nieobecności domowników rekuperator pracował na niższym biegu. Warto zadbać, aby urządzenie posiadało możliwość wskazania poziom temperatur powietrza nawiewanego i wyciąganego, przypominało o wymianie filtrów. Jeśli planujemy rozbudowane opcje sterowania warto sprawdzić, które z urządzeń są kompatybilne z innymi modułami sterującymi np. w domu inteligentnym lub innymi urządzeniami np. GWC

Warunki gwarancji i zasady serwisowania Warto zapoznać się z warunkami gwarancji zanim zdecydujemy się na zakup. Może okazać, się że tanie w zakupie urządzenie, będzie wymagało kosztownych serwisów kilka razy w roku tylko po to, aby utrzymać gwarancję. Brak takich wizyt serwisowych spowoduje utratę prawa do gwarancji. Korzystnym wyborem jest zakup urządzenia producenta, który posiada ogólnokrajowy autoryzowany serwis oraz przejrzyste i jasne zasady serwisowania urządzenia. Warto rozważyć wybór urządzenia, którego producent może dokonać naprawy bezpośrednio u budynku lub dokona wymiany takiego urządzenia w przypadku wadliwości. Wówczas nie będzie trzeba dokonywać samodzielnego demontażu centrali, odsyłania jej i oczekiwania na zwrot. Bardzo ważne jest także to, aby części serwisowe i akcesoria były stosunkowo łatwo dostępne.

Koszty eksploatacji. Na koszty eksploatacyjne składają się głównie wydatki związane ze zużyciem energii, wymianą filtrów, przeglądami okresowymi rekuperatora. Nowoczesne rekuperatory są energooszczędne oraz wyposażone w odpowiednie czujniki sygnalizujące m.in. konieczność wymiany filtrów (brudne filtry lub kratki czerpni i wyrzutni mogą powodować zwiększenie zużycia mocy poprzez dążenie urządzenia do osiągnięcia określonej wydajności). Przy prawidłowych zabiegach konserwacyjnych zużycie prądu będzie się wahać w średniej wielkości domu między 160,00 a 220,00 zł rocznie. Filtry w zależności od rodzaju i modelu mogą kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, średni czas ich używalności to ok 3miesiące. Należy zaznaczyć, że filtry mogą ulec zabrudzeniu szybciej lub wolniej, ich czystość należy kontrolować. Ważne są także okresowe przeglądy urządzenia, pozwolą one na wieloletnią bezawaryjną pracę, koszty takiej usługi zaczynają się od 380,00zł.

Jeśli masz wątpliwości jakie urządzenie będzie spełniać Twoje potrzeby, zwróć się o pomoc do doświadczonego instalatora, który dzięki swojej wieloletniej praktyce pomoże z wyborem. Instalatorzy, znają pracę urządzeń w różnych sytuacjach, dlatego potrafią dobrać urządzenie, które w pełni wykorzysta swoje funkcje. Inne potrzeby będzie miał maleńki domek na wsi, inne mieszkanie w kamienicy, a jeszcze inne dom z systemem inteligentnym. Nasz zespół doradców od 15 lat pomaga w doborze urządzeń oraz chętnie służy wsparciem. Potrzebujesz pomocy przy wyborze rekuperatora? Napisz do nas lub zadzwoń i porozmawiaj z naszymi doradcami.