FILTRY ANTYSMOGOWE

WENTYLACJI MECHANICZNEJ

Wielkimi krokami nadchodzi zima, co jest równoznaczne z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Oznacza to, że powinniśmy nie tylko przygotować się na niższą temperaturę za oknem, ale również obecność zanieczyszczeń powietrza w postaci smogu. Właściciele domów oraz zakładów wykorzystujących w swoich budynkach wentylację mechaniczną muszą zastosować dedykowane filtry, aby nie uszkodzić urządzenia, a także nie zaszkodzić zdrowiu mieszkańców oraz pracowników. W tym artykule chcemy porównać rozwiązania, które często polecane są w okresie zimowym.

Filtry klasy G3, G4, F7
Wiele wentylacji mechanicznych jest już fabrycznie wyposażonych w rozwiązania klasy G3 lub G4 (filtry wstępne). G3 zatrzymuje zanieczyszczenia wielkości raczej większych pyłków kwiatowych, przez co nie do końca radzi sobie w walce ze smogiem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest G4, który zatrzymuje do nawet 90% większych zanieczyszczeń – nadal jednak nie jest w pełni skuteczny w sezonie grzewczym. Zamiast tego polecamy wyposażenie rekuperacji w model klasy F7, który doskonale radzi sobie z większością zanieczyszczeń (ponad 90%), w tym tych niewielkich.
 
Filtry kanałowe
Wiele osób spotkało się z opinią, że zwykłe wkłady kanałowe wystarczą, aby poradzić sobie z charakterystycznymi zanieczyszczeniami powietrza w okresie zimowym. Rzeczywiście wyróżniają się one dużą szczelnością w wentylacji mechanicznej, zatrzymując większość drobin i pyłów, jednak niekoniecznie radzą sobie ze smogiem, czyli takimi składnikami, jak PM2,5 i PM10. Warto znać klasę produktu zanim stwierdzimy, że to właśnie na tym rozwiązaniu chcemy polegać przez najbliższe miesiące.
 
Filtry antysmogowe
Najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku są filtry antysmogowe wentylacji mechanicznej. Mogą to być modele kanałowe lub inne – każdy z nich będzie doskonale sprawdzał się w skutecznym zatrzymywaniu cząstek PM2,5 i PM10. Dzięki temu mamy pewność, że posiadana wentylacja nie zostanie uszkodzona w wyniku niewłaściwego oczyszczania powietrza, a zdrowie mieszkańców czy pracowników nie będzie zagrożone.