CZY WARTO INWESTOWAĆ

W WENTYLACJĘ MECHANICZNĄ?

Zastanawiasz się czy warto inwestować w system wentylacji mechanicznej, przeliczasz koszty, porównujesz oferty, ale czy w całym rozrachunku ujmujesz wszystkie korzyści jakie osiągniesz decydując się na montaż rekuperacji?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Co to znaczy? Tradycyjny sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach to po prostu budowa kominów wentylacyjnych. Otwieramy okno, powietrze wpada do środka, a kratką wentylacyjną na kominie powinno wylecieć. To w teorii, a w praktyce? Niestety tzw. wentylacja grawitacyjna potrzebuje wielu czynników dodatkowych, aby prawidłowo działać (m.in. istotne jest ciśnienie atmosferyczne czyli pogoda). Rekuperacja to system oparty na kontrolowanej, wymuszonej wymianie powietrza, który działa niezależnie od pogody, pory dnia, posiadanego systemu grzewczego. Do jego działania potrzebna jest centrala wentylacyjna – rekuperator oraz prawidłowo rozprowadzona instalacja (nisko średnicowe kanały elastyczne pe-flex oraz sztywne typu Spiro) zakończona kratką (anemostatem).

Brak kominów wentylacyjnych, owadów, zaparowanych okien i luster, brak pleśni i grzybów na ścianach to tylko kilka zalet. Jednymi z najistotniejszych w obecnych czasach są kwestie ekonomiczne oraz zdrowotne. Oszczędności jakie znajdziemy po zamontowaniu rekuperacji to zmniejszenie wydatków na ogrzewanie (ok.  30% realnego obniżenia kosztów). Ma to związek z tym, iż rekuperator posiada wymiennik z odzyskiem ciepła. Chłodne powietrze nawiewane do pomieszczeń zostaje wstępnie ogrzane tym, które jest wywiewane, dzięki temu nie musimy ogrzewać świeżego powietrza (tak jak ma to miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej).

Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę kwestie zdrowotne to niewymierną korzyścią i komfortem jest fakt, że zamontowane w rekuperatorze filtry pozwalają na zatrzymanie nie tylko kurzów i pyłów, ale także pyłków kwiatów, drzew, traw. Alergicy, którym alergie na pyłki mocno pogarszają jakość życia odczują znaczną różnicę w sezonach wzmożonego pylenia. Stała wentylacja pomieszczeń to także wyższy komfort przebywania w nich, brak tzw. zaduchu sprawia że nie doskwiera nam pogorszenie samopoczucia, mamy więcej energii. Dzięki stałej wymianie powietrza śpimy lepiej.

Efektem złej wentylacji jest pojawienie się grzybów i pleśni na ścianach. Wdychanie mitotoksyn może mieć bardzo szkodliwy wpływ na stan zdrowia i powodować m.in. zaostrzenie się objawów alergii i astmy, infekcje układu oddechowego, bezsenność, wysypki, problemy z koncentracją, pogorszenie nastroju. Aby zapobiec temu zjawisku należy jednocześnie dbać o izolacje budynku oraz prawidłową jego wentylację.

Świadoma decyzja o zainwestowaniu w rekuperację to droga do zdrowia i oszczędności, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zamontowaniu energooszczędnego rekuperatora możemy mieć dom który będzie gwarancją komfortowego życia w zgodzie z naturą.

Koszty obsługi instalacji to koszt energii oraz filtrów do urządzenia i może się wahać średnio w granicach ok 350,00zł rocznie (w zależności od modelu) oraz koszt przeglądu okresowego urządzenia. Właściwe czynności konserwacyjne instalacji to gwarancja jej wieloletniej niezawodności.